StartupMEF NOAH Berlin’de!

Marco Rodzynek ‘in (NOAH’s Ceo) davetiyle ve Arda Kutsal ’ın desteğiyle 22–23 Haziran tarihlerinde Berlin’de gerçekleşen NOAH konferansındaydım.

Konferans Hakkında

Konferans süresi boyunca 3 farklı salonda, 3 farklı konseptte konuşmalar ve sunumlar devam etti. Colosseum, Theatre ve Startup Stage. Theatre sahnesinde 2 gün boyunca sürekli workshoplar verildi. Tüm konuşmaları ve konuları yazmak isterdim fakat liste oldukça uzun. Startup Stage’de ise yine 2 gün boyunca pitching’ler devam etti. Hemen her sektörden startup’lar olduğunu söyleyebilirim. Berlin nish bir alanda startup çıkaran bir şehir değil hoş her startup Berlin hatta Almanya merkezli değildi. Farklı ülkelerden de onlarca startup konferanstaydı. Özellikle Dublin’den birçok startup ile tanıştım.

Konferans programı müthiş yoğun olduğundan dolayı insanların pek dinlenmeye vakti olmadı. Programa buradan göz atabilirsiniz. 3700 kayıttan 3200 kişi geldi, ki bu sayı gerçekten muazzam! Konuşmalar sırasında sürekli canlı yayın vardı ve inanın salon içerisinde dinleyen kişi sayısı maximum 500–600 kişiydi. Ee peki diğerleri nerede diye soracak olursanız her konferansın asıl amacı gibi insanlar birbirleriyle tanışıyordu. Mantıklı düşünmek gerekirse zaten evde izleyebileceğimiz konuşmaları orada izleyip, insanlarla tanışma fırsatını neden kaçıralım ki?

IMG_7755

Bu arada konferans Tempodrom’da gerçekleşti. Açık havada bulunan yerlerde onlarca startup ve kurumsal şirketlere (sponsorlar vs.) ait stantlar vardı. Her biriyle tanışmak için güzel fırsat. Bizim konferanslardan pek farkı yok. Sıradan konferans konsepti. Abartmamak gerek…

IMG_7783

Sonuç?

Kıymetli insanlarla tanıştım. Türkiye’de gerçekleşen, benim de destek verdiğim konferanslarla kıyaslayabilmem için güzel bir deneyim oldu. Berlin girişimcilik anlamında yüksek bir ivmeyle ilerliyor ve işin en güzel yanı ise devlet güzel destekler veriyor. Bunları görmek, duymak heyecan verici. Konferansa Türkiye’den pek az katılımcı gelmişti. Bu üzdü ama pek şaşırmadım. Sina Afra, Ömer Erkmen, Murat Soysal, Ozan Tatar, Shlomi Selim Benbasat, Sezgin, Girişimcilik Vakfı değerli fellow’ları Özge, Ege ve Burak. Muhtemelen 3–4 kişi daha gelmiştir karşılaşmadığım. Türkiye’den 10–15 kişiydik diyebilirim. Konfor alanı denilen şeye kendi kendimizi tutsak etmiş vaziyetteyiz. Zor geliyor çıkmak… Daha önce de Berlin’de bulundum, birçok startup ve kurucu tanıyorum. Hatta önceki gittiğimde Delivery Hero’yu ziyaret etmiştim. Şunu rahat bir şekilde söyleyebilirim ki konu teknik ise bizde de var. Çok çalışmak ise bizde de var. Fakat bizde asıl eksik gördüğüm şey istikrarsızlık ve bir ilizyonda yaşamak. İllüzyonda yaşıyoruzdan kastım açıkca kendimizi kandırıyoruz. Eğer bir girişimciyle konuşursanız ona işi hakkında metrikler sormayı deneyin, yüksek ihtimal cevaplamaktan, size bununla alakalı bilgiler vermekten korkacaktır ya da kendisi de bilmiyor olabilir. Felaket bir biçimde de iyimserlik var bizde. Gerçekçilikten uzak yaşamayı yeğliyoruz. Bir de şunu çok sık görüyorum Türkiye’de startup’ını kurduğu sektörde herhangi bir bilgisi olmayan, sadece bu sektörden çok para kazanacağını düşünen ardından hayal kırıklığına uğrayan neverpreneur’lar (bu kelimeyi ben uydurdum) kaynıyor.

Berlin’i yakın takipte kalın, orada çok büyük ve heyecanlı hareketlenmeler var. Ben de sürekli gidip gelmeye devam edeceğim eğer bir desteğe ihtiyacınız olursa elimden geldiğince sağlamaya çalışırım. 10–17 Temmuz tarihlerinde de Tech Open Air Berlin konferansında çalışıyor olacağım.

Tekrardan Arda Kutsal ve Marco Rodzynek’a çok teşekkür ediyorum!

Uzun uzadıya yazmaktan hoşlanmadığımdan burada susuyorum, bana müsaade.

See you!

Kaynak: https://medium.com/@sinanodak/noah-2017-berlin-konferansı-b8e23788223d

Related Posts

Leave a reply

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.