CUMHURİYETİN İLK GİRİŞİMCİLERİ

Başarı…

Başarısızlık…

Hızlı yükselişlere ayak uydurmak ve sürekli risk almak…

Her zaman daha ileriyi hedeflemek…

Çok çalışmak…

Günümüzde girişimciliğin bulunduğu noktada devamlı karşımıza çıkan kavramları artık biliyoruz. Peki Cumhuriyetin kurulması ile iktisadi kalkınmayı hedefleyen girişimler ve girişimciler için süreç nasıl ilerledi?

Uzun süreli savaşların ardından kurulan Türkiye Cumhuriyeti’nin iktisadi kalkınması için Mustafa Kemal Atatürk’ün girişimciliğe verdiği önemi 29 Ekim 2018’de , Cumhuriyetimizin ilanının 95. Yılında hatırlatmak istedik.

Türkiye’nin ve Cumhuriyetin Başarılı İlk Girişimcilerinden Nuri Demirağ

Soyadını, Mustafa Kemal Atatürk’ten alan ; demiryolları projelerine devlet destekli olmasına rağmen emek veren, kusursuz ilerlemesini sağlayan Nuri Demirağ hızlı gelişmelere örnek olan girişimcilerimizdendir.

Nuri Demirağ, demiryollarının ardından tarihinin en büyük girişimlerinden sayılan yerli uçak üretiminin yapılabileceği “Nuri Demirağ” adlı uçak fabrikasını kurmuştur. Bu fabrika yaşanan bir uçak kazası nedeniyle kapatılmış olmasına rağmen, bizlere birçok ilkleri yaşattığından Türk tarihinde önemli bir yere sahiptir.

Henüz Bankacılık ve Üretim Yaygın Değilken İlerlemeyi Hedefleyen Nuh Naci Yazgan

Adana Milli Mensucat* fabrikalarının kurucusu Nuh Naci Yazgan milli üretimin yanında milli sermayeye de destek olmanın önemini fark edip ortaklarıyla birlikte Akbank’ı kurmuştur. Bankacılık ve üretimin yaygın olmadığı yıllarda desteklediği faaliyetler nedeniyle bugün hala girişimci ruhuyla tanınmaktadır.

*Mensucat: dokuma ürünü olan şeyler, dokuma, dokumalar.

İyi Girişimlerin Krizden Beslendiğine Bir Örnek Puro Sabunu

1935 senesinde soğuk havaların beraberinde getirdiği grip salgını sebebiyle ihtiyaç duyulan pratik ve ivedi tedaviyi sunacak ilacı geliştiren ve patentini alıp piyasaya sunan Necip Akar…

Bakkallarda dahi satılabilen, kolay ulaşımı ve etkili çözümü ile kullanıcı memnuniyeti sağlayan ilaçların ardından ; hedeflediği iyi yerli sabun üretimini “Puro” markası ile gerçekleştiren Necip Akar, ilgi çekici bir reklam yöntemiyle çıkış yaptı. Sabunu, uçaklardan atılan el broşürleriyle merak uyandırıcı bir biçimde tanıtmayı başardı. Ardından piyasada, “Fay” ve “Pop” markalı yerli çamaşır tozları ile varlığını devam ettirmeyi hedefledi ancak; gelişen teknolojiden oldukça geri kaldığından dolayı kullanıcı memnuniyeti sağlanamadı.

İncelediğimiz girişimcilerin size ilham olmasını umuyor; Mustafa Kemal Atatürk’ün “Hiçbir zafer amaç değildir. Zafer, ancak kendisinden daha büyük bir amacı elde etmek için belli başlı bir vasıtadır.” sözünü hatırlatıyor, StatupMEF Girişimcilik ve İnovasyon kulübü olarak 29 Ekim Cumhuriyet Bayramınızı kutluyoruz.

Leave a reply

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.