FIRSATLAR VE FİKİRLER KOVALAMAYI BİLDİĞİNİZ SÜRECE KRİZ DÖNEMLERİNDE SAKLI!

Fırsatlar ve fikirler kovalamayı bildiğiniz sürece kriz dönemlerinde saklı!

StartupMEF kulübü olarak bu seneki tanıtım ve tanışma toplantımızı Prof. Dr. Erhan Erkut’un katılımı ile 3 Ekim 2018 tarihinde gerçekleştirdik.

Kulübümüzün kurucusu ve aynı zamanda mentorümüz Sinan Odak eşliğinde girişimcilik, inovasyon, yetkinlik ve daha birçok konu hakkında Erhan Erkut’un fikirlerini dinleme, değişik konularda tartışma hatta yeni fikirlerle bakış açımızı geliştirme fırsatı bulduk.

Kendi kendinize öğrenmeyi öğrenmelisiniz!

Bahsettiğimiz ilk konu teknoloji ile orantılı olarak gelişen bir o kadar da zorlaşan öğrenmeyi öğrenmekti.

Son dönemlerde Erhan Hoca’dan çok fazla duyduğumuz bir cümle var: Diplomanızın raf ömrü 5 yıl. Ne yazık ki gelişen teknolojiye ayak uyduramadığımız sürece 5 seneden daha kısa sürede tarihe karışacak uğruna gecemizi gündüzümüze kattığımız diplomalarımız. İşte bu süreçte devreye giren girişimcilik; bölüm, hedef, hayal fark etmeksizin her rengi bünyesine katmak için tahtında bekliyor.

Peki nasıl öğreneceğiz? Farkımızı nasıl ortaya koyacağız?

Bu noktada İngilizce göz kırpıyor köşesinden. Evrensel kaynaklar, makaleler, haberler, online eğitimler uçsuz bucaksız bir denizken kırdığımız İngilizce zinciriyle hepsine ulaşabiliyoruz. Unutmamamız gereken yapay zeka, yazılım etkisi eşliğinde kendimizi geliştirmeye başlayabiliriz. Erhan Hoca bu noktada Phyton’dan başlamayı öneriyor.

Öğrenmeyi öğrendikten sonra sırada çalışmak var.

İngilizce kısmı halledildi. Artık kaynak da tarıyoruz. İlgi alanlarımız belirlendi, öğrenmek istiyoruz. Çalışacağız. Nelerin yaşandığını görmemiz gereken bir kurumsal hayat var. Bahanelere sığınmadan çalışıp kendimizi geliştirmemiz gerekiyor. Erhan Hoca bu noktada stajınızı startuplarda yapmanızı tavsiye ediyor. Herkesin görmesi gereken bir evre olan startup döneminde kendinizi geliştirirken bulunduğunuz işe büyük fayda sağlayabilirsiniz.

Bu noktada talepleriniz doğrultusunda kulübümüz de size gereken desteği verecektir.

Öğrendim. Çalıştım. Sistem fena değil ama benim bir şeyler yapmam lazım. Nereden başlayacağım?

Çalışıyorum. Sistem tam tadında ama ben farklı şeylerle sisteme renk katmak istiyorum. Ne yapmalıyım bilmiyorum diyorsanız toplantının en eğlenceli kısmında bahsettiğimiz konular sizin de ilginizi çekecek demektir. Erhan Hoca hepimizin ortak sorunu olan shuttle saatleri ile fikir açılışını yaptı. Sonrasında sınırsız hayal gücü eşliğinde değişik fikirlerle birleşen bir application sunuldu. Erhan Hoca devamında yapay zekayı da katalım insanlar uygulama üzerinden yer ayırabilsinler dedi. Sonrasında “Rezervist işte bunu yaptı. Başarılı bir girişim örneği sorunu keşfedip çözümünü geliştirmekle uğraştığınız noktada fikrinizle birleşmelidir.”

Öğrendim. Çalıştım. Sistemi çözüyorum. Aklıma gelen bir fikir var. Ne yapacağım?

Çalışırken sistemdeki eksikler gözüne çarptı ya da daha iyisini ben yapabilirim diyorsun. Aramıza hoşgeldin. Yorulacaksın. Sabah dokuz akşam beş çalışanların yanında sabah dokuz akşam dokuz çalışırken konforu unutacaksın. Konfor alanını çoktan aştın zaten. Fikrin devamlı gelişecek. Erhan Hoca bu noktada “Herkese anlatın fikrinizi çünkü müşteriniz herkes; Starbucks’a gidin ve hayallerinizi, hedeflerinizi tüm çılgınlığıyla anlatın.” diyor. Sonrasında ekliyor: Çok dinleyin. Çok anlatın ama son karar hep sizde olsun. Öğrenin. Her şeyi.

1_OcTRA1pr9Aj-Bk5WJA4gPg@2x

Related Posts

Leave a reply

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.