IŞINLA BİZİ SCOTTY!!

Bu haftaki yazımızda Scotty kurucu ortağı Tarkan Anlar ile gerçekleştirdiğimiz röportaja yer verdik. Bize kendi girişimcilik hikayesinden ve de Scotty’nin kuruluş aşamalarından bahsettiği bu röportajda ilham verici detaylar bulmanız dileğiyle… Keyifli okumalar:)

Bize biraz kendinizden bahsedebilir misiniz? Scotty’i kurmadan önce ne yapıyordunuz?

Ege Üniversitesi İşletme Bölümü’nde okudum. Okurken İşletme Kulübü’nü kurduk. “Egenemi” adıyla bir dergi çıkarttık, “Kapitalist Online” diye bir oyun yaptık, “Logaritma” diye bir blog servisi kurduk, “Egeyik” diye bir öğrenci platformu kurduk. Öğrencilik yıllarımda bunu gibi bir çok girişimde bulundum. Vaktimin çoğu girişimcilikle geçiyordu zaten. Üniversiteden sonra birçok projeye devam ettim. “İnsofu” diye kişiye özel mücevher işi kurduk. Ardından bir online video ve canlı yayın platformu kurduk.

aaa

Scotty Kurucu ve CEO’su Tarkan Anlar

Girişimcilik tutkunuzun kaynağı nedir? Girişimci olmaya ne zaman karar verdiniz?

Çocukluğumda beri mucit olma isteğim var aslında. Oyuncak arabamın motorunu çıkarıp helikopter yapmaya çalışırdım mesela. Sanırım doğduğumdan beri içimde üretme motivasyonu vardı.

Sizi motive eden faktörler ve amaçlarınız nelerdir?

Beni en çok motive eden şey, insanlara en değerli hazineleri olan zamanı geri veriyor oluşumuz. Dolayısıyla bu zamanı sevdikleriyle ya da en sevdiği kitabı okuyarak geçirebiliyorlar. İnsanlar trafikte sıkışarak geçireceği zamanı mutlu olarak geçiriyorlar. Bu kadar kısa bir sürede Scotty’i tercih edenlere iki milyon saat kazandırdık .

Genelde girişimci olmadan önce kurumsal bir şirkette çalışma tecrübesi edinilmesi tavsiye edilir? Siz bu tavsiyeye uymayanlardansınız. Bu durumun zararını ya da faydasını gördünüz mü?

Ben kurumsal deneyime sahip olma konusuna katılmıyorum. Mark Zuckerberg, Elon Musk ya da Steve Jobs’ın kurumsal deneyimi yoktu.

Girişimcilik için çok fazla motivasyon ve sabrın gerekli olduğunu düşünüyorum.

Scotty isminin hikayesi nedir?

Scotty ismi Star Trek’teki ışınla beni Scotty’den geliyor. Filmde de, gemideki herkesin problemini çözen Scotty’di. Biz de filmdeki gibi insanların problemlerini çözmek istiyoruz.

bbb

Scotty fikrinin ortaya çıkış hikayesini öğrenebilir miyiz?

Askerden döndükten sonra İstanbul’da, ablamın evinde kalıyordum. Trafik benim için büyük işkenceydi. Marmaris’te de motorun üzerinde büyüdüğüm için nasıl bir rahatlık olduğunu biliyordum her zaman. Problemi gördüm, çözüm fikri aklıma geldi. İnternette de araştırınca, Asya ve Avrupa’da bu tarz projelerin olduğunu görünce hızlı bir şekilde Scotty’i hayata geçirdik.

Scotty’i kurmaya karar verdiğiniz andan itibaren, fikrinizi eyleme geçirme aşamasında nasıl bir yol izlediniz?

Çoğu insan bir işe başlamak için çok paraya ihtiyaç olduğunu ya da ürünü detaylıca hazırlamak gerektiğini düşünüyor. Aslında “Lean Startup” diye bir metodoloji var. Bu metodolojiye göre problem bulunduktan sonra basit bir ürün geliştiriliyor, ürünü yaptıktan sonra da piyasaya sunuluyor ve ölçümlendikten sonra geri dönüşlere göre hareket ediyorsunuz. Bunun yanında Google’ın çalışanlarının yazdığı “Sprint” kitabında daha da güzel bir metodoloji var. Sprint, problemi bulduktan sonra, daha ürünü üretmeden test etmeye başlamayı öneriyor. Biz de İstanbul’un trafiğinden şikayet eden insanlara motosiklet ile yolculuk yapmayı isteyip istemediklerini sorduk. İsteyenlere bize mesaj atarak ücretsiz bir şekilde böyle bir servisi kullanabileceklerini söyledik ve deneyimleri hakkında bilgi aldık. Böyle bir talep olduğunu anlayınca “Business Model Canvas” çıkarttık. Ardından bir arkadaşımdan aldığım sekiz yüz dolar ile ilk adımı attık. Sonrasında gerek Silikon Vadisi’ndeki gerek de Türkiye’deki tanıdıklarıma projeden bahsettim ve ilk yatırımımızı aldık.

Yatırımcıya fikrimizi nasıl anlatmalıyız?

Benim bir fikrim var , yatırım istiyorum diye gidilmemeli. “Benim bir fikrim var ve ben bu fikir için mücadele ediyorum, hatta buralara kadar getirdim.Şimdi beni destekler misiniz?” diye gitmek daha doğru.

cc

Scotty kurulduğu günden bugüne nasıl bir gelişme katetti ?

Bir sürücüyle başladık ,şu anda sürücü sayımız on bine yaklaştı. Ekip olarak yine bir kişiyle başladık ve yüz kişiye yaklaştık. Tabi daha bir sene oldu. İşin çok başındayız. Büyük hayallerimiz var. Türkiye’den güzel bir teknoloji markası çıkartıp dünyayla gururla sunma hayalimiz var.

Şehir içi ulaşımı gibi kemikleşmiş bir sektörde tutunmak için nasıl bir strateji belirlediniz?

Aslında çok fazla problemlere takılmak yerine çözümlere odaklanmak daha doğru bana göre. Yapılan her işin kendine göre zorlukları var. Bizim yaptığımız işin de zorlukları var. Ama biz, zorluklara odaklanmak yerine yaptığımız işin insanlara sağladığı faydalara odaklanıyoruz, ve çözümler ardı ardına geliyor.

Geçtiğimiz aylarda Uber’den sonra Scotty’nin de cezalar aldığına dair haberler çıktı? Bu konuda nasıl bir hukuki süreç izliyorsunuz?

Scotty kurulduğu ilk günden beri vergisini veren ve yine ilk günden beri regülatörlerle masaya oturup konuşarak , işin yasalara uygun bir şekilde yapılmasına uğraşan bir şirket.

Dünyanın her yerinde inovasyon önce gelir, regülasyon sonra gelir.

Turkcell şirketi ilk çıktığında gri alandaydı. Dört buçuk sene yasal zemini yoktu.Ardından insanlara faydalı olduğu için regülasyon geldi.

İlk özel televizyonlar da öyle ve buna daha bir çok örnek verilebilir.

İstanbul’da motosiklet sürmek başlı başına bir risk. Siz bu riski minimuma indirmek için ne yapıyorsunuz?

İlk günden beri en çok önem verdiğimiz konu bu oldu. Sürücüleri eğitime aldık ve başvuran sürücülerin sadece yüzde dokuzunu onayladık. Bunun yanında her yolculuktan sonra yolculara yolculuklarını sorup, hata yapan sürücüleri saptadık ve tekrardan eğitime soktuk.

Scotty kurulduğu günden itibaren kaç aşamada, ne kadar yatırım aldı?

Girişimcilerin en çok odaklandığı noktalardan birisi yatırım oluyor. Aldığınız yatırım, şirketiniz hissesini satmak demek. Şirketinizin hissesini şirketinizi büyütmek ve başarıya ulaştırmak için satıyorsunuz. O yüzden alınan yatırımın çok önemi yok. Yatırımın tek sevinilecek noktası, yatırımcıların yaptığınız işin doğru olduğunu onaylamış olmaları. Dolayısıyla yatırıma değil, ne kadar büyüdüğünüze odaklanmanız gerekiyor. Yatırım bunun için sadece bir araç.

Amazon tarafından yaklaşık bir milyar dolara satın alınan Twitch’in kurucusu Justin Kan’dan yatırım aldınız. Bu süreci ve fikrinizi Silikon Vadisi’ndeki büyük bir oyuncuya nasıl ulaştırdığınızı anlatabilir misiniz?

Justin ile Türkiye’de bir sunumda tanıştık ve arkadaş olduk. Ama hiçbir zaman ondan yatırım alayım diye bağlantı kurmadım. İnsanlarla iş dışında da samimi bir şekilde arkadaşlık gösterdiğiniz, güvenlerini kırmadığınız sürece destek bulunuyor.

Şu ana kadar karşılaştığınız en büyük sorun neydi ve bu sorunun üstesinden nasıl geldiniz ?

Tek bir sorun yok, her gün bir sorun var. Eğer sorunumuz yoksa demek ki çok büyük bir sorun var. Çünkü ya yeterince büyümüyoruz ya da yeterince risk almıyoruz demektir bu.

Gelecek hedefleriniz nelerdir?

Scotty’i “super app” ya da “everyday app” dediğimiz, insanların bütün problemlerini çözmek için kullandıkları, içinde birçok servis barındıran bir araç haline getirmek şu anki hedefimiz.

Sizce bir girişimi başarılı yapan etkenler nelerdir?

Kurucu veya yöneticilerin vizyonlarının büyüklüğü ve o vizyona ne kadar ulaştıklarıyla alakalı bence. Örneğin; bir girişimci bir milyar dolarlık bir şirket kurmayı hayal etmiş ve şirketini sekiz yüz milyon dolara getirmişse ,başarılı olabilir. Başka bir girişimcinin hayali on milyar dolarlık bir şirketse ve yine şirketini sekiz yüz milyon dolara getirmişse başarılı olamamıştır.

Bu yüzden ben Scotty’i henüz başarıya ulaşmamış bir şirket olarak görüyorum.

Bir girişimcide mutlaka olması gereken yetkinlikler nelerdir ?

Duygusal zeka olabilir. Çünkü çok zor dönemlerden geçiliyor ve pes etmemek gerekiyor. Bunun yanında tutkulu olmak ve çalışkanlık da gerekli.

Son olarak girişimci adayları için tavsiyeleriniz var mı ?

Kesinlikle çok okumak. Şu ana kadar tanıdığım başarılı insanlar arasında kitap okumayan kimse olmadı. İngilizce’yi çok iyi bilmek ve korkmadan denemek. “Olursa olur. olmazsa da tekrar denerim,” diyecek yüreğe sahip olmak lazım.

Related Posts

Leave a reply

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.