EĞİTİMDE GİRİŞİMCİLİK

Girişimcilik kavramı hayal, hedef ve meslek fark etmeksizin hepimizin hayatının bir parçası. Küçük bile olsa hepimizin hayalleri bir noktada girişimcilikle kesişiyor. Ben de bu yazımda girişimcilik ekosisteminin eğitim noktasında bulunan girişimci öğretmenlerden bahsetmek istiyorum.

Eğitim ile teknolojiyi birleştirerek 21. yüzyıla uyum sağlamayı hedefleyen girişimci öğretmenler, sınıf kavramının ilkelliğini, geride kalmışlığını karşımıza çıkarıyorlar. İşte karşınızda girişimci öğretmenler:

Zamana ve Mekana Meydan Okuyan Matematik Eğitimi

hayalkurun.com, Barış Ayhan Yayınları

Behzat Rasuli & Barış Ayhan

Hayalkurun.com, Behzat Hoca’nın samimi ders anlatımı, Barış Hoca’nın yok artık dedirten kaliteli sorularıyla matematiğin yanında farklı bakış açılarını da öğrenebileceğiniz bir eğitim platformu. Özetle, lise öğrencilerine istedikleri zaman matematik çalışıp, öğrenebilecekleri bir eğitim platformu sağlıyorlar.

Hayalkurun.com, lise matematiğinin tüm konularını kapsayan, bir konuyu ortalama 5 dakikalık videolarla toplam 7 saatte bitirebileceğiniz bir eğitim platformu olarak karşımıza çıkıyor. Hayalkurun.com’a girerek eğitim paketlerinden birini sipariş ettikten sonra derslere erişim sağlayabiliyorsunuz. Ders videoları ve soru çözümleri videolarla adım adım anlatılıyor.

Hayalkurun.com ve Behzat Hoca’nın eğlenceli ders anlatımı, üniversite sınavına hazırlandığımız dönemde matematiğin hepimize çeşitli dozlarda tattırdığı stresle başa çıkmayı vadediyor. Gerçekten eksiksiz, kontrollü bir şekilde konuların üzerinden ilerlerseniz emeklerinizin karşılığını aldığını görebilirsiniz.

Özel ders hissini samimiyetini ekrana taşıyan Behzat Hoca için elektronik altyapının günümüzde iyi bir noktaya ulaşacağını zamanında öngörebilmiş bir girişimci diyebiliriz.

Üniversiteye geçtikten sonra Calculus dersinde bile zamanında yaptığı ispatların etkisini hissedeceğiniz Behzat Hoca ve Barış Hoca ile en kısa zamanda tanışmanızı isteriz. Teşvikiye’de bulunan ofislerinde tatlı bir karşılama eşliğinde kahve içip, tanışabilirsiniz😊

Hafıza Tekniklerine Farklı Bir Bakış: OSH Radyo

OSH Radyo, oshradyo.com

 

Onur Soğuk & Muhammed Tosun

Edebiyat öğretmeni Onur Soğuk ile psikolojik danışmanlık ve rehberlik bölümü mezunu Muhammed Tosun, kurdukları radyo sistemi üzerinden öğrencilere edebiyat anlatıyorlar. Yapılan şakalar, samimi diyaloglar eşliğinde not çıkaran öğrenciler Twitter üzerinde, yayın saatlerinde #oshradyo etiketi ile sınıf ortamı oluşturuyorlar. Sevilen dersler Galatasaray’ın maçı veya bir aksilik yoksa her hafta aynı saatte yapılıyor. Derslerden sonra notlar Instagram hesaplarından düzenli olarak paylaşılıyor.

Öğrencilerden hiçbir gelir talep etmeyen sistem sponsor desteği ile yürütülüyor. Radyo bu sene Hocalara Geldik katkılarıyla yayınlarına devam ediyor.

Bilginin öğrenciye doğru şekilde aktarıldığında ezbere çok da ihtiyaç duyulmadan öğrenileceğini; isteyince her şeyin yapılabileceğini gösteren radyoyu sadece sınava hazırlananlar değil, üniversiteye başlayan öğrenciler de desteklemeye devam ediyor. Tercih yayınlarında okuduğu bölümü tüm samimiyetiyle aktaran öğrencilerle yayınlar faydalı bir şekilde ilerliyor.

Sıradışı Öğretmen: Ahmet Naç

Ahmet Naç

TEDx konuşmasına henüz denk gelmediyseniz en kısa zamanda izlemenizi önereceğim bir öğretmen… Çünkü sadece öğrencilerini değil herkesi etkileyen fikirleriyle karşımıza çıkıyor. Ezberci eğitim sistemine karşı çıkan Ahmet Naç, yaptığı etkinliklerle ve sınıf çalışmalarıyla farkını ortaya koyuyor. Sınıfta ders dinliyor gibi bir etki hissedeceğiniz TEDx konuşmalarının her cümlesi, bakış açımızı değiştirebilecek nitelikte.

Öğrenci ve velilerle işbirliği içerisinde hazırladığı sınıfı aktif öğrenmeye örnek olarak sunulabilir. Hazırlanan sınıfın ardından sosyal medyada yaptığı paylaşım notu ise şu şekilde:

“Benim oluşturduğum tasarımı, öğrenciler çalışmalarıyla tamamlayacak. Dediğim gibi gördükleriniz içerisinde süs olsun diye yapılan bir şey yok. Çok emek var ama buna değiyor. Şu anki halinden çok daha iyi bir sınıf halini alacak. Çünkü sınıf benim değil onların. Sözü onlara bırakır ve onlara güvenirseniz neler yapabileceklerine inanamazsınız”

Aynı zamanda, “Gölge: Karanlıktan Korkma Çocuk“ ve “Beni Bu Kadar Sevme Anne” adlı kitapların yazarı olan Ahmet Naç, kendisini “sıradan, eski nesil, geleneksel anlayışta bir öğretmen” cümlesiyle tanımlıyor.

Beni çok etkileyen, belirli aralıklarla, unutmamak için tekrar tekrar izlediğim TEDx konuşmasını siz de inceleyebilirsiniz.

Related Posts

Leave a reply

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.