GENÇ GİRİŞİMCİ

Girişimciliğin en güzel örneği Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşudur. Bu temeli de sağlam kurup sürdürülebilirliğini sağlamak ancak ve ancak çocuklarla olur. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nız kutlu olsun!

Ülkemizdeki girişimcilik ekosisteminde gün geçtikçe gençleşen bir yapı görüyoruz. Son yıllarda gözle görülür şekilde gençlerin girişimciliği seçiyor. Z kuşağı, plaza hayatı yerine girişimcilik üzerine yoğunlaşmak istiyor. Bunun sebepleri arasında birden çok faktör bulunuyor: özgür olmak ve risk almak istemeleri gibi.

Mustafa Kemal Atatürk ve Türkiye Cumhuriyeti’nin geleceği olan çocuklar

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda sizlere henüz 18 yaşını doldurmadan Türk girişimcilik ekosisteminde yer edinen isimlerden sadece biri olan Kadir Can Kırkoyun’dan bahsetmek istiyorum.

 Kadir Can Kırkoyun ve Scode

Genç Girişimci Kadir Can Kırkoyun
Scode’un kurucu ortağı olan Kadir Can, 1999 doğumlu ve Çorlu Ticaret Borsa Anadolu Lisesi’nden mezun olup Bahçeşehir Üniversitesi Yazılım Mühendisliği Bölümü’nde öğrenimine başladı. Youtube partnerlik sistemleri, dijital tasarım gibi konular üzerinde çalıştıktan sonra asıl alanının yazılım olduğunun farkına vararak, bu alanda geliştirmeler yapmaya başladı.

Kadir Can’ın kurgulanmış senaryolar ile oyun deneyimi sunarak yazılım öğrenimini kolaylaştıran Scode adında bir mobil uygulama girişimi var. Scode’un amacı ise özellikle genç kitlenin yazılıma karşı ön yargılarından kurtulup üretici bireyler haline getirmek. Bunu ise kullanıcılara ilgi alanlarına uygun senaryolarda C#, PHP, Python gibi yazılım dillerini bir oyun deneyimi ile öğreterek, kullandırarak yakalamaya çalışıyor.

Yeni girişimcilere veya girişimci olmak isteyen kişilere sevdikleri ve ilgi duydukları alanlar üzerine çalışmalarını öneren Kadir Can’ın başarısı bugüne kadar pes etmemesinden geliyor.

Kendisine sorulduğunda en büyük problemleri arasında kuluçka merkezlerinin ve önemli etkinliklerin İstanbul merkezli olması olarak dile getiren Kadir Can, bu sorunların hepsini aştığını Scode ile girdiği girişimcilik yarışmalarında elde ettiği ödüllerle kanıtlıyor. Trakya Kalkınma Ajansı’nın Let’s Up Programı’nı 1. olarak sonuçlandıran ve Silikon Vadisi’ne gitmeye hak kazanan Kadir Can ve ekip arkadaşları, indir.com’un düzenlediği mobil uygulama yarışmasında ise 2. oldu ve indir.com’dan ofis, reklam desteği kazandılar. Yapı Kredi’nin düzenlediği mobil uygulama geliştirme yarışmasında yine 1.’liği kimseye kaptırmadı. Bu yarışmadan da Silikon Vadisi’ne gitmeye hak kazandılar. Fikrimobil yarışması kapsamında da KWORKS’de hem iş geliştirme hem de teknik üzerine birçok eğitim aldılar. Bu eğitimler, şüphesiz başarılarını büyütme konusunda büyük destek sağladı. Kadir Can’ın başardıkları bu topraklardan da birçok gencin imkan verildiği zaman neleri başardığını gözler önüne seriyor.

Kadir Can’ın Boşlukta Alternatif Yol Yaratmak adlı TEDxYouth@SAC konuşmasını izleyebilirsiniz:

Leave a reply

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.